Bakü'de ilk gün 2 altın, bir gümüş 2 bronz madalya

 Baküde ilk gün 2 altın, bir gümüş 2 bronz madalya

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de start alan 4. İslam Dayanışma Oyunları’nın ilk gününde Judo’da tatamiye çıkan sporcularımız iki altın, bir gümüş ve iki bronz madalya ile açılış yaptı. Kürsüye çıkan judoculara madalyalarını Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Uluslararası Judo Federasyonu Başkanı (IJF) Marius L.Vizer verdi. Tatamideki final bölümündeki karşılaşmaları Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ile teşkilat üst düzey yetkilileri de izledi.

Haydar Aliyev Arena Salonu’nda gerçekleşen müsabakaların ilk gününde kadınlarda 52 kg’da İrem Korkmaz madalya mücadelesine çeyrek finalde Kazak G.Almukhanbetova’yı 4-1 yenerek başladı. Ardından Cezayirli M.Moussa’yı puanla aşan Korkmaz finalde Azerbaycanlı Nazakat Azizova ile karşılaştı. Çok iyi bir müsabaka çıkaran ve puan alan Korkmaz altım madalyanın sahibi oldu.

Bu sıkletteki diğer sporcumuz uzun sakatlık sonrası tedavisini tamamlayan ve tatamiye dönüş yapan Dilara Lokmanhekim çeyrek finalde Özbek D.Keldiyonova’ya altın skorda yenildi ve repesaja kaldı. Gabonlu rakibini ipponla geçen Lokmanhekim üçüncülük için Cezayirli M.Moussa ile yaptığı mücadeleyi altın skorda kaybetti ve kürsüden uzak kaldı.

57 kg’da Nazlıcan Özerler ilk turu bay geçip çeyrek finalde Özbek A.Allanazarova ile yaptığı müsabakayı altın skorda rakibine ceza verdirerek kazandı. Cezayirli R.Tartek ile yarı final için kapışan Özerler uzatmada puan verdi ve üçüncülük müsabakasını Kırgız K.Beldiagina ile yaptığı müsabakayı altın skorda rakibine ihtar verdirerek bronz madalyaya uzandı.

63 kg’da Büşra Katipoğlu ise direk yarı finalde Cezairli A.Belkacdi ile başlayan madalya yolculuğunda finalde Azerbaycanlı Khanım Hüseyinova ile karşılaşan Katipoğlu rakibine üst üste ihtarlar verdirdi ve altın madalyaya uzandı.

Erkekler 60 kg’da Bekir Özlü ilk turu bay geçti. Daha sonra Faslı A.Hoummani ile çeyrek final müsabakasını kazanarak yarı finalde Özbek D.Urozboev’le karşılaştı. Rakibini altın skorda geçen Özlü finalde Azerbaycanlı Orkhan Safarov’la eşleşti. Maça iyi başlayan Özlü son saniyelerde kendi oyununu kurbanı oldu ve gümüş madalyada kaldı.

66 kg’da Sinan Sandal da ilk turu maç yapmadan geçip Kamerumlu E.D.Nama ile yaptığı yarı final maçını kazanan Sandal Cezayirli H.Zardani ile yaptığı final müsabakasını kaybetti ve üçüncülük için S.Arabistanlı E.Majrashi ile karşılaşmayı ipponla kazanarak bronzu kaptı.

73 kg’da Hasan Vanlıoğlu ilk maçını bay geçerken, ikinci turda Kamerunlu J.Hell Bapou geride bırakarak Kırgız B.Rusmambetov’la çeyrek final maçına çıktı. Altın skorla rakibini yenen Vanlıoğlu yarı fianlde Azerbaycanlı Rustam Orujov’la eşleşti. Müsabakayı kaybeden Hasan Vanlıoğlu Cezayirli O.Djeddi ile 3’üncülük için yaptığı karşılaşmayı altın skorda verdiği puanla kaybetti ve madalyadan oldu.

Oyunların ikinci gününde 81 kg’da İlker Güldüren, 90 kg’da Batuhan Efemgil, 100 kg’da Ali Erdoğan, +100 kg’da Feyyaz Yazıcı, 70 kg’da Şükran Bakacak, 78 kg’da Çağrı Güzelsoy, +78 kg’da Kayra Sayit madalya için ter dökecek.