GALATASARAY AVRUPA ÜÇÜNCÜSÜ

Avrupa Kulüpler Şampiyonası Golden Lig’de Türkiye'yi kadınlarda temsil eden Galatasaray takımı, üçüncülük maçında Fransız Limoges'i 3-2 yenerek bronz madalyanın sahibi oldu. Erkeklerde mücadele eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü ise yedinci sırada yer aldı.

Çeyrek finalde Fransız Comboult’a şanssız bir şekilde 3-2 yenilen Galatasaray, repesajda yine bir Fransız takımı Red Star Champing’i 3-2 yenerek üçüncülük maçı oynama hakkını kazandı. Avrupa judosunda önemli bir yeri olan Fransa’nın bir diğer takımı Limoges karşısında sarı-kırmızılıları galibiyeti getiren isimler; 52 kiloda Distria Krasniqi, 63 kiloda Nora Gjakova ve +70 Kg’da Kübra Kara oldu ve temsilcimiz üçüncülük kürsüsüne çıktı.

Ekibimiz, geçen yıl Grozny’de de üçüncülüğü elde etmişti. Galatasaray takımının madalyalarını Japonya Ankara Büyükelçisi Akio Mıyajıma, kupasını ise Avrupa Judo Birliği Başkanı (EJU) SergeySoloveychik verdi.

Erkeklerde ülkemizi temsil eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise çeyrek finalde Fransız SGS Judo’ya 3-2 yenilince repesaja kaldı. Sırbistan ekibi Red Star’a da yenilen İstanbul BBSK kürsü dışında kaldı.

Erkekler finalinde iki Rus ekibinden Yawara Neva birinci, Nevw Stream ikinciliği elde etti. Sporting Lizbon (Portekiz) ve Fighter (Gürcistan) üçüncü sırayı aldılar. Şampiyon Yawara Neva takımının madalyalarını ise Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, ikinci olan New Stream’in madalyalarını ise Federasyon Başkanımız Sezer Huysuz, 3. olan takımlara ise madalyalarını  Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ve Spor Toto Teşkilat Başkanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu verdiler.

Açılış töreni

Organizasyonun açılış seremonisinde geçen yıl silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybeden Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov anısına bir sinevizyon gösterisi sunuldu.Madalya müsabakaları öncesinde Andrey Karlov için 1 dakikalık saygı duruşu yapılırken, Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin'in mesajı da okundu.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bakan Bak,yaptığı konuşmada, Rusya ve Türkiye'nin bu coğrafyada hep dost olarak kalacaklarını söyledi.

 “Öncelikle büyük diplomat ve güzel insan Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov adına düzenlediğimiz bu turnuvaya hoş geldiniz" diyen Bakan Bak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Cumhuriyeti Başkanı Vladimir Putin çok iyi birer arkadaş. Bu iki liderin iki ülkesi olarak dostluğumuz ilelebet sürecektir. Bu spor organizasyonu Ankara'da saldırı sonucunda kaybettiğimiz Andrey Karlov adına yapmayı planladık. Spor ortak bir dil. İki ülke Rusya ve Türkiye spordaki ortak dostlukları tüm alanda gerçekleştirilecektir. Sayın Cumhurbaşkanı'nın selamlarını getirdim. Tüm misafirlere özellikle de Andrey Karlov'un eşine selamlarını ilettiler. Altın ligin son ayığının yapılması için Avrupa ve Dünya Judo Federasyonu'na teşekkür ediyoruz. Tüm takımlara başarılar diliyorum. Türkiye ve Rusya bu coğrafyada dost olarak kalacaktır. Andrey Karlov'u hiç bir zaman unutmayacağız." 

Başkanımız Sezer Huysuz da, "Bu organizasyonu yaparken hem judo, hem de sporda iki ülkenin birleşmesini planladık. Türkiye'nin güzel yerlere gelmesi, Rusya ile iyi bir diyalog kurulması için böyle bir organizasyonu gerçekleştirdik. Türkiye'de böyle bir olayın yaşanması bizi çok üzdü. Andrey Karlov'un eşine Türk halkı adına üzüntülerimi ifade ediyorum" şeklinde konuştu.