Avrupa Şampiyonası'nın ilk gününden madalya çıkaramadık

 Avrupa Judo Şampiyonası Polonya’nın Başkenti Varşova’da başladı.

41 ülkeden 369 (226 erkek – 143 kadın) sporcunun katıldığı şampiyonanın İlk gününde 5 sıklette 6 sporcu ile mücadele ettik.

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunlarına puan veren şampiyonada, 60 kiloda Bekir Özlü ve 66 kiloda Sinan Sandal, bronz maçlarına çıkma mücadelelerinde tatamiden yenik ayrılarak 7.’likle yetindiler.

Sporcularımız aldığı sonuçlar şöyle:

Erkekler, 60 kiloda Bekir Özlü ilk tur maç yapmadan geçerken ikinci maçında Macar Csaba Szabo’yu müsabakanın bitimine bir dakika kala ipponla yendi ve çeyrek finalde Gürcü Lukhumi Chkhvimiani’ye rakip oldu. Özlü, Gürcü rakibine 2-0 yenildi ve repesaja kaldı. Azerbaycan’dan Orkhan Safarov’a ippon ile mağlup olarak bronz madalya maçına çıkma hakkını elde edemedi.

60 kiloda şampiyonaya katılan diğer sporcumuz Ahmet Şahin Kaba ilk turda Çekya’dan David Pulkrabek’i müsabakanın bitimine 9 saniye kala ippon yaparak geçti ve ikinci turda Bulgar Yanislav Gerchev ile karşılaştı. Müsabakanın son saniyesinde judocumuz rakibine ipponla yenildi ve elendi.

66 kiloda Sinan Sandal ilk turda Belçikalı Kenneth Van Gansbeke’yi 1-0’la geçip ikinci maçında Portekizli Sergiu Oleinic’i uzatmada 1-0 yendi ve çeyrek finalde Slovak Matej Poliak’la karşılaştı. Müsabakayı 1-0 kaybeden Sinan Sandal repesaja kaldı. Belaruslu Dzmitry Minkou ile karşılaşan milli judocumuz müsabakadan 2- 1 yenik ayrılarak madalya maçına çıkamadı.

Kadınlar, 48 kiloda Gülkader Şentürk ilk müsabakasında Azerbaycanlı Aisha Gurbanlı ile mücadeleden 2-0 yenik ayrılınca şampiyonaya veda etti.

52 kiloda İrem Korkmaz birinci maçında Ermeni Sose Balasanyan’ı ipponladı. İkinci maçını İtalyan Odette Guiffrida ile yapan İrem, golden scorre’da üçüncü ihtarı alınca tribüne çıktı.

57 kiloda Nazlıcan Özerler ilk turu maç yapmadan geçti. İkinci turda Rus İrina Zabludina ile karşılaşan Özerler rakibine ipponla yenildi ve elendi.

2. gün tatamiye 3 siklette 4 sporcu çıkacak
Kadınlar:
70 kg da Şükran Bakacak, Giovanna Scoccimarro (Almanya) Büşra Katipoğlu, Szaundra Diedrich (Almanya)
Erkekler:
73 kg ilk turu bay geçen Hasan Vanlıoğlu 2. turda, Fransa- Monakolu sporcuların galibi ile karşılaşacak
81 kg da  İlker Güldüren ise Matteo Marconcini (İtalya) ile karşılaşacak.