Mihraç Akkuş, Ümitlerin Dünyasını altın madalya ile açtı

Şili’nin başkenti Santiago’da başlayan Ümitler Dünya Şampiyonası’nda ilk gün tatamiye çıkan judocularımızdan Mihraç Akkuş (55) açılışı altın madalya ile yaptı. 64 ülkeden 230 erkek ve 198 kadın sporcu, madalya kürsüsünde yer alabilmek için mücadele etmeye başladı.

İlk gün, erkekler 50 kg’da Ejder Toktay ve Abdülaziz Kara, 55 kg’da Mihraç Akkuş ve kadınlar 44 kg’da Gamze Sayma tatamiye çıkan isimler oldular.

Dört judocumuz da ilk turu bay geçerek başladıkları müsabakalarda; 55 kg’da Mihraç Akkuş altın madalya yolunda; ikinci turda Ekvatorlu, üçüncü turda Arjantinli, çeyrek finalde Kuzey Koreli ve yarı finalde Mogol rakiplerini tatami dışında bıraktı. Finalde Gürcü rakibini 22 saniyede ipponladı ve altın madalyanın sahibi oldu.

Ejder Toktay (50) sırasıyla Mogol ve çeyrek finalde Hollandalıyı yendi. Yarı finalde Brezilyalı rakibiyle başa baş geçen müsabakayı ve bronz madalya için Macarla yaptığı mücadeleyi son saniyelerde kaybetti ve beşincilikte kaldı.

Aynı sıkletteki diğer sporcumuz Kara, ikinci turda Hollandalı, çeyrek finalde Kolombiyalı rakiplerini geride bıraktı. Yarı finalde de Özbek’e geçilince bronz madalya mücadelesinde Hollandalı rakibine altın skorda kaybetti ve kilosunda ilk beşte yer aldı.

Kadınlar 44 kg’da Gamze Sayma, çeyrek finalde kendi oyununda geçildi ve repesaja kaldı. Rus rakibini son saniyeye kadar zorlayan Sayma bronz madalya fırsatını iyi kullanamadı ve yedinci oldu.

Şampiyona’da yarın 60 kg’da  A.Berkin Özcan ve 66 kg’da Bayram Kandemir tatamiye çıkacak.